Yıpranmış Saç Bakımı Nasıl Yapılır (Püf Noktalar)

Gerek soğuk hava, rüzgar, güneşin zararlı ışınları gerekse sürekli olarak saça uygulanan işlemler nedeni ile saçlar zamanla yıpranıp, eski canlılığını yitirmektedir. Bu gibi durumlarda kişilerin saçları cansız, mat ve sönük olduğu için kişilerin kendine olan öz güvenleri azalır. Dolayısı ile rutin bir şekilde saç bakımı yapılması önerilmektedir.

Pek çok kişinin en sık sorduğu soruların başında ise saç bakımı nasıl yapılır? Sorusu gelmektedir. Saç bakımı yapmanın pek çok farklı yöntemi mevcuttur. Bu nedenle ilk olarak saçlarınızın neye ihtiyacı olduğunu tespit etmeli ve daha sonra saçlarınızın ihtiyaçları doğrultusunda saç bakımlarınızı düzenli olarak yapmanız gerekir.

Doğal Saç Bakımı Uygulamaları

  • Saç bakımı için her zaman e vitamini ve kolajen miktarı yüksek olan ürünleri tercih etmeniz önerilir. Çünkü saçların en fazla e vitaminine ve kolojen gibi minerallere ihtiyaçları vardır. Bunun dışında saçın neden dolayı yıprandığını ve hangi yönde bakım istediğini de en iyi şekilde bilmeniz gerekir. Çünkü doğru saç bakımı için ilk olarak saç bakımı nasıl yapılır? Sorusu ve daha sonra ne tür bir saç bakımı sorularını sormanız gerekir.
  • Boyadan yıpranan saçlar için saç bakımı; boyadan yıpranan saçlar kısa zamanda kırılıp, dökülmeye başlayacaktır. Ayrıca canlılığını ve parlaklığını da yitirmektedir. Bu nedenle boyandan yıpranan saçları asla kendi haline bırakmamanız gerekir. Zeytin yağı, papatya özü yağı ile gün aşırı bakımlarının yapılması önerilir.
  • Sürekli mat görünen saçlar için bakım: mat ve sönük saçlar için kolojen takviyesi yapabilirsiniz. Çünkü kolojen hem vücut için hem de saçlar için en önemli protein kaynaklarından biridir. Özellikle kolojen miktarı düştüğü zaman saçlar uzamaz ve her zaman sönük bir görünüme sahip olur. Bu nedenle saçlarının daha hacimli ve daha parlak görünmesini isteyen kişiler kolojen bakımı yapabilirler.
  • Dökülen ve kırılan saçlar için bakım: eğer saçlarınız sürekli dökülüyorsa bunun nedeni deriden kaynaklı olabilir. Saç derisini besleyen kürler uygulayabilirsiniz. Örneğin 2 diş sarımsak ve bir miktar zeytin yağını karıştırıp, akabinde banyo yapmadan önce saç diplerinize uygulamanız gerekir. Bu sayede saç diplerinde bulunan hücreler tekrar canlanır. Saç derisinde bulunan kılcal damarlarda kan akışı hızlanır. Bu da saç dökülmelerini kolaylıkla engeller.
  • İpeksi saç görünümü için bakım: eğer ipeksi bir saç görünümüne sahip olmak isterseniz saçlarınızı her banyo öncesi bir miktar hindistan cevizi yağı ile bakım yapabilirsiniz. Bu sayede sert ve bakımsız görünen saç telleri daha parlak ve daha ipeksi bir görünüme kavuşacaktır.

Saç bakımı nasıl yapılır? Sorusunun bir diğer yanıtı ise  her zaman doğal ürünler kullanmaktan oluşmaktadır. Ayrıca tüm saç bakımlarını düzenli ve rutin bir şekilde yapmanız gerekir. Güneş ışınlarından ve soğuk havadan da saçlarınızı mümkün olduğunca korumanız faydalı olacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir